A nagy karácsonyi zabálást követően mindenkinek jól esik egy kis mozgás. Természetesen nem a szó szoros értelmében vett fizikai aktivitásra gondolok, hanem csak amolyan tévé elé kucorodós, bejglit majszolós és órákon keresztül amerikai kosárlabdát bámulós verzióra. Az NBA-ben 1947-óta hagyomány, hogy karácsony első napján öt mérkőzéssel szegezik képernyő elé a kosárlabdát szerető közönséget. Az első meccset a New York Knicks csapata nyerte a Providence Steamrollers ellen 89-75-re és azóta csak egyetlen alkalommal, az 1998-99-es lock out miatt maradtak el karácsonyi meccsek. A liga vezetői ilyenkor hagyományosan a legizgalmasabbnak ígérkező és legnagyobb reklámértékkel bíró mérkőzéseket tűzik műsorra. Szerencsére a Sport Tv-nek köszönhetően az elmúlt években már a hazai szurkolók is élőben követhetik a legjobb karácsonyi meccseket, illetve az NBA League Pass szolgáltatása is ingyenesen elérhető ebben az időszakban. Érdekesség, hogy anno egy ilyen karácsonyi közvetítés adta az apropót az "NBA a SPORT TV-n" Facebook csoport létrehozásához, ami mostanra a hazai kosárrajongók egyik legpezsgőbb fórumává vált.
Nézzük tehát, hogy idén milyen csomag kerül a fa alá, melyik összecsapást miért érdemes követni.
New Orleans Pelicans @ Miami Heat 18:00 óra
Hamisítatlan karácsonyi block partyval indul az ünnepi meccsdömping. A hazai Miami tavalyi felfedezettje, Hassan Whiteside meccsenként átlag négy prakkert szállít, ami több, mint egy blokkal magasabb, mint a soron következő játékos átlaga. A soron következő játékos pedig nem más, mint a Pelicans sztárja, Anthony Davis. A hatékony légvédelem tehát mindkét oldalon garantált, a játékosok biztosan kétszer meggondolják majd, hogy gyűrűre törnek-e a blokkoló kezek erdejében.
Nem szabad azonban elhallgatni, hogy az NBA vezetői igazi rangadónak gondolhatták a meccset a karácsonyi program összeállításakor, nem sejtve, hogy a tavalyi év egyik meglepetéscsapata, a Pelicans példátlan mélyrepülést produkál majd. Davis - akit sokan az MVP cím fő esélyesének tartottak - és sérülésektől tizedelt csapata egyelőre 19 vereség mellett csupán kilenc győzelmet jegyez, ami a harmadik legrosszabb mérleg az egész ligában.
A Miami ezzel szemben a várakozásoknak megfelelően teljesít, ami nem is annyira meglepő, ha azt nézzük, hogy a Bosh, Deng, Whiteside, Wade, Dragic kezdő ötös papíron az egyik legerősebb a ligában.
Mire/kire érdemes figyelni? A 22 éves Anthony Davis-t a legtöbb szakember az NBA következő korszakos játékosának tartja. Tőle bármikor várhatunk egy földöntúli teljesítményt, védő és támadó oldalon egyaránt.

Chicago Bulls @ Oklahoma City Thunder 20:30 óra - Sport1
A két örök esélyes, akik valószínűleg végleg az örök ígéret kategóriában ragadnak majd, azon csapatok számát gyarapítva, akiknek a tehetségük alapján már rég bajnokoknak kellett volna lenniük, aztán a siker kapujában mindig elbuktak. Mindkét gárdára jellemző, hogy míg korábban a sérülések hátráltatták őket, most inkább az okoz problémát, hogy mindenki egészséges a keretben. A Bulls-ban a kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó Butler-Gasol duó mellett Derrick Rose és Joakim Noah helye is bizonytalanná vált. Az utóbbival kapcsolatban több cserepletyka is napvilágot látott az utóbbi hetekben. A Thundernél az elmúlt két szezonban előbb Durant futott MVP szezont Westbrook távollétében, majd tavaly Westbrook halmozta a tripla duplákat a KD nélküli csapatban. Kérdés, hogy a két ego hogyan funkcionál majd a szezon élesebb időszakában.
A csapatok pontosan ellentétes szériában vannak, a Bulls sorozatban három mecset vesztett, míg a Thunder hármat nyert zsinórban.
Mire/kire érdemes figyelni? Mindkét gárda új, az egyetemi bajnokságból érkezett edző irányításával vágott neki a szezonnak. A Bulls-ba Fred Hoiberg érkezett az Iowa State Egyetemtől és munkásságát eddig nem kíséri egyértelmű tetszés. Legutóbb például a tavalyi év legtöbbet fejlődött játékosává választott Jimmy Butler kritizálta a mester túlontúl laza edzői módszereit. Ha visszaemlékezünk arra, hogy korábban az ex-tréner, Tom Thibodeau túlzott keménységét kritizálták, akkor úgy tűnik, hogy a chicagói játékosok kényes ízlésének igencsak nehéz lehet megfelelni... A Thunder nyáron végre meglépte azt, amit mindenki várt és lapátra tette Scott Brooks-t, akinek a helyére a Florida Gators csapatával kétszeres nemzeti bajnok Billy Donovan érkezett. Tőle azt várják, hogy minél többet hozza ki a csapat két sztárjában rejlő hatalmas támadó potenciálból.

Cleveland Cavaliers @ Golden State Warriors 23:00 óra - Sport1
A nyári döntő visszavágója, egyúttal az este legjobban várt összecsapása. A címvédő Golden State Warriors egyelőre történelmi szezont fut az ideiglenesen vezetőedző, Luke Walton irányításával. 24-0-ás mérleggel kezdtek, ami korábban egyetlen csapatnak sem sikerült (az előző rekord 15-0 volt), végül a Milwaukee Bucks ellen szenvedtek vereséget. Azóta ismét jönnek a győzelmek, jelenleg 27-1-gyel állnak, ami szintén csak nekik sikerült eddig. Curry-éknek valószínűleg jót tett, hogy lekerült a vállukról a veretlenség miatti plusz teher, azonban rögvest kaptak is egy új célt a médiától, mert most már mindenki azt találgatja, hogy vajon megdöntik-e a 1995/96-os Bulls 72-10-es rekordját?
A LeBron James vezette Cavs ehhez képest surranópályán halad a keleti elsőség felé. Egyelőre 19-7-tel állnak és éppen egy hatos győzelmi szériában vannak. Úgy tűnik, hogy végre sikerült megtalálni Kevin Love szerepét és néhány meccsel ezelőtt a döntő első meccsén lesérült Kyrie Irving is visszatért a csapatba. A nyári sérüléshullám ismeretében David Blatt edző valószínűleg már most azért imádkozik, hogy csak éljék túl valahogy az alapszakaszt és végre minden játékosa egészségesen érkezzen a rájátszásba.
Mire/kire érdemes figyelni? Ebben a szezonban valamennyi GSW meccs valóságos cirkuszi attrakcióval ér fel. A Curry-Thompson-Green-Igoudala négyes bármikor képes percek alatt összeroppantani az ellenfelet úgy, hogy közben azt érezzük, hogy a Harlem Globetrotters játékosai cikáznak a pályán.
San Antonio Spurs @ Houston Rockets 2:00 óra
Ha a Clevelandre azt mondtuk, hogy surranópályán közlekednek, akkor ez rájuk hatványozottan igaz. Egyelőre kevesen beszélnek róluk, azonban senki se lepődjön meg, ha jövő nyáron ők érintik majd meg először a falat, mint anno Czene Attila az atlantai olimpián a 200 vegyes döntőjében. A Gregg Popovich vezette csapatnál éppen őrségváltás zajlik, még itt vannak a nagy öregek Duncan-Parker és Ginóbili személyében, de a Leonard-Green-Aldridge fémjelezte fiatalabb generáció is felkészült arra, hogy átvegye a stafétabotot. Mindenesetre ez a mixtúra elég erősnek tűnik, amit az is jelez, hogy a 25-5-ös mérlegük a második legjobb a ligában.
A James Harden és Dwight Howard vezette Rockets ezzel szemben csapnivaló szezont fut. Miután a nyári rájátszásban emlékezetes párharcban kiejtették a Clippers-t, mindenki azt gondolta, hogy idén akár egy döntős szereplésre is jók lehetnek. Ehhez képes egyelőre hektikus játékot produkálva 15-15-ös mérleggel állnak, november közepén kirúgták Kevin McHale edzőt és úgy tűnik, hogy az ideiglenes tréner, J. B. Bickerstaff sem váltja meg a világot. A két csapat formája közötti hatalmas különbség miatt nagy meglepetés lenne, ha nem a vendég Spurs nyerné az összecsapást.
Mire/kire érdemes figyelni? A San Antonio a kosárlabda New England Patriots-a, akik sikeresen cáfoltak rá az amerikai csapatsportok azon szabályára, hogy néhány sikeres szezont szükségszerűen egy gyengébb periódus követ. A folyamat alapköve, Tim Duncan annak idején David Robinson oldalán kezdte a pályafutását és az első bajnoki címe idején a csapat új sztárja, Kawhi Leonard mindössze nyolc éves volt. Valószínűleg nem sokáig láthatjuk már a 39 éves legendát, még az sem kizárt, hogy ez lesz az utolsó karácsonyi meccs, így miatta érdemes lehet virrasztani az éjjel.
Los Angeles Clippers @ Los Angeles Lakers 4:30 óra
Mióta Kobe Bryant bejelentette, hogy az idény végén visszavonul, a Lakers meccsei egy sajátságos búcsútúrává váltak. Azóta a házigazda csapat minden idegenbeli meccs előtt külön meglepetéssel köszönti a Mambát, az otthoni mérkőzéseken pedig kis túlzással folyamatosan az MVP-MVP rigmust skandálják a szurkolók. Eközben teljesen mellékes szemponttá vált, hogy a csapat története talán legtragikusabb szezonját futja. Az egyetlen pozitívumot a fiatal játékosok - D'angelo Russell és Julius Randle - játéka jelentheti.
A Chris Paul és Blake Griffin vezette Clippers szereplése kicsit a Houstonéhoz hasonlít. A szezon kezdete előtt mindenki titkos favoritként emlegette őket, most pedig már arról szólnak a hírek, hogy az igazolások - Paul Pierce, Lance Stephenson, Josh Smith - egyike sem vált be igazán. Közben a sokáig lesajnált Los Angeles-i kistestvér Steve Ballmer tulajdonos és Doc Rivers mindenható GM/vezetőedző regnálása alatt hirtelen az NBA leggyűlöltebb csapatává vált.
Mire/kire érdemes figyelni? Ez lesz Kobe utolsó karácsonyi mérkőzése, szám szerint a 16., ami a valaha volt legtöbb az NBA játékosok között. A liga készített is egy összeállítást az ötszörös bajnok legemlékezetesebb ünnepi megmozdulásairól.