Az NFL-t már több mint egy hete lázban tartja a Deflategate néven elhíresült löttyedt labda botrány, és nem kellett sokat várni, hogy kosaras berkeken belül is előkerüljön egy hasonló sztori. A New England Patriots csapatát egy konténernyi langymeleg trágyaként maga alá terítő történet szerint a meccsen használt labdák közül 12-ből 11 labda nyomása a megengedett határértéknél 2 PSI-vel alacsonyabb volt. Az egyelőre még nem tisztázódott minden kétséget kizáróan, hogy pontosan ki és miért trükközött a labdákkal (jó cikkekért a Deflategate-ről itt, meg itt és itt), az azonban biztos, hogy az eset beárnyékolja majd a Pats döntőbeli szereplését.
Mielőtt bárki is mosolyogva hátradőlne, abban az biztos tudatban, hogy ilyen gazság a szentéletű kosarasok között nem történhet, érdemes felidézni egy 1986-ban kiszivárgott és az amerikai sajtó által ismét felkapott történetet, amiben a játékosként és edzőként összesen tizenháromszoros bajnok Phil Jackson mesélte el, hogy anno hogyan trükköztek a labdákkal. A Zen mester elmondása szerint elsősorban a New York Knicks alacsony szerkezetét akarták ellensúlyozni a labdák leeresztésével, mert így el tudták érni, hogy a laszti ne pattanjon ki annyira a gyűrűről és könnyebben megszerezzék a lepattanót. A puhább labdák nem akadályozták a csapat támadásépítését, mert inkább pattintás nélkül járatták a labdát, viszont arra remek eszközül szolgáltak, hogy az ellenfelek lerohanásait megakadályozzák, ugyanis a szokásosnál sokkal kevésbé pattantak vissza a parkettről. Arról nem szól a fáma, hogy a liga által megengedett legkisebb nyomásszint alá mentek-e, azonban a leleményes trükk sikere vitathatatlan, hiszen a Knicks 1970-ben és '73-ban is bajnok lett.

És hogy hogyan csinálták Jacksonék? Nos, minden játékosnál volt egy-egy rajzszög, amit a a kellő pillanatban a szelepbe dugtak és így csökkentették a labdában uralkodó nyomást...