15. Philadelphia 76ers
A Philly egyértelmű célja, hogy idén végre olyan pocsék szezont fusson, ami első választást eredményezhet a 2015-ös drafton (idén valószínűleg már az utóbbi évek malaca, a Cavs sem zavar be). Ennek érdekében direkt olyan játékosokat választottak a 2014-es játékosbörze első körében, akik ebben a szezonban még véletlenül sem léphetnek parkettre (Embiid, Saric). Azt, hogy mennyire pofátlanul tankol a csapat, jól jellemzi, hogy egyre erősödnek a draft szabályok megreformálását sürgető hangok…
A pocsék szezon garantált, a 76ers szurkolók talán két dologban reménykedhetnek: Joel Embiid a „színvonalas” Twitter használat terén megszilárdítja a helyét a liga élvonalában és a tavaly draftolt Nerlens Noel bemutatkozó idénye hasonlóan jól sikerül, mint M. Carter Williamsé. Noellel kapcsolatban annyi már most biztos, hogy ő kezdi az egyik legmenőbb frizurával az idényt.
14. Boston Celtics
A Boston folytatja a Pierce és Garnett távozását követő újáépítést. Az idei drafton 6. helyen kiválasztották Marcus Smartot, akire kimondva kimondatlanul Rajan Rondo utódjaként tekintenek. Az előttük álló szezon legnagyobb kérdései, hogy sikerül-e ésszerű keretek között elcserélniük Rondót (akit Bill Simmons már Knick mezben lát maga előtt), illetve hogy Smart beváltja-e a hozzáfűzött reményeket. Egyebekben a cél Bostonban is a fiatal játékosok pallérozása és a minél jobb draft pozíció begyűjtése.
13. Orlando Magic
Az Orlando szintén az újáépülő csapatok népes táborát erősíti. Jameer Nelsonnal a 2009-es döntő utolsó hírmondója is távozott Floridából, a jelenlegi keret pedig még nem alkalmas komolyabb célok elérésére. A tavaly jó szezont futó Arron Afflalo Denverbe távozott, míg a Phoenixből érkező Channing Frye-tól senki sem vár világmegváltó teljesítményt.
Az idény egyik nagy kérdése, hogy sikerül-e irányítót faragni Victor Oladipoból, mert a másodéves játékos egyelőre több labdát ad el, mint ahány gólpasszt oszt a játékostársainak. A fiatal és tehetséges keret és a hozzájuk a nyári draftot követően csatlakozó Aaron Gordon és Elfrid Payton (Bill Simmons szerint ő lesz az év újonca) célja nem lehet más, hogy minél több tapasztalatot szerezzenek, hiszen komolyabb elvárások (idén) még biztosan nem lesznek velük szemben.
12. Milwaukee Bucks
19 éves, 211cm magas és 93 kilós a Bucks görög játékosa Γιάννης Αντετοκούνμπο (azok kedvéért, akik esetleg nem ismerik a görög ABC-t: Giannis Antetokounmpo). A fekete bőrű hellén méretei ellenére irányítót játszik meglepően nagy hatékonysággal. A nála általában 20-30 centiméterrel alacsonyabb ellenfelekkel szemben olyan megdöbbentő látványt nyújt a pályán a még növésben lévő kosaras, hogy a tengerentúli újságírók a The Greek Freak becenevet ragasztották rá.
Giannis mellett ott lesz a pályán az idei draft második választottja Jabari Parker, akit a szakírók az év újonca cím legnagyobb várományosának tartanak és azt várják, hogy már a bemutatkozó szezonjában komoly segítséget nyújt a tavaly története leggyengébb idényét produkáló csapatnak.
Amennyiben az új tréner Jason Kidd Wisconsin államba is meghonosítja a Brooklynban megismert unortodox edzői módszereket, akkor a Bucks szurkolók hosszú évek után végre szórakoztató szezonra számíthatnak. Nem mellesleg 2015. januárjában a londoni O2 Arénában játszanak alapszakasz meccset a Knicks csapata ellen.
11. Detroit Pistons
Az előző szezonban mindenki titkos favoritként számolt az átalakított Pistonssal. Ehhez képest a gárda látványosan csődöt mondott és a csapat rajongói csak remélhetik, hogy a tavaly döcögő-pöfögő motor idén a fokozott elvárásoknak megfelelően repíti az iparváros csapatát. Mindenesetre nem sok jóval kecsegtet, hogy a kezdő ötös egyetlen új arca a Lakersből érkező nehéztüzér Jodie Meeks, akit túlzás lenne a kiegyensúlyozott teljesítmény mintaképének nevezni.
A detroiti szurkolók reményei szerint az új tréner Stan Van Gundy vezetésével a csapat az idén jobb teljesítményt nyújt majd, mert a Jennings, Meeks, Smith, Monroe, Drummond kezdő papíron továbbra is igen jól hangzik…
10. Indiana Pecers
Tavaly még a Miami legfőbb keleti riválisai voltak, idén azonban azon sem jelentene komolyabb meglepetést, ha a rájátszás helyett a minél előkelőbb draft pozícióért lennének versenyben. Lance Stephenson továbbállt Charlotte-ba, Paul George pedig várhatóan az egész szezont kihagyja a hírhedt horror lábtörése miatt. Ha ehhez hozzátesszük, hogy az egyetlen komoly nyári érkező az igencsak középszerű Rodney Stuckey, akkor nem sok jóra számíthatnak a Pacers szurkolók. Némi izgalmat talán csak az jelent majd, hogy vajon sikerül-e elcserélniük a tavaly tavasszal látványosan visszaeső Roy Hibbertet.
9. New York Knicks
Carmelo maradt, Chandler távozott és Phill Jackson érkezett a GM posztra és rögvest megtette vezetőedzőnek korábbi hűséges irányítóját, a háromszögtámadás jó ismerőjét Derek Fishert. A Zen Mester érkezése nem fogja tudni feledtetni, hogy az Anthonyt körülvevő csapat meglehetősen gyenge. A jelenlegi keret ismeretében a Madison Square Garden népe egyelőre nem sok jóra számíthat, mert ha nagy nehézségek árán be is jutnak a rájátszásba, az első körnél aligha jutnak majd messzebb. A gyengének ígérkező szezon mellett persze idén is számíthatnak majd néhány agyatlan balhéra J.R. Smith-től, néhány 40 pontos estére Anthonytól, illetve egy-két szép megmozdulásra Iman Shumperttől és Tim Hardaway Jr.-tól.
Ja és Bill Simmons szerint nemsokára Rajan Rondo is náluk pattogtathat majd. Ki-ki döntse el, hogy ez jó vagy rossz hír a Knicks szurkolóinak. 2015. januárjában Londonban élőben is megnézhetitek őket.
8. Brooklyn Nets
Azt jósoljuk, hogy idén nagy küzdelemben megelőzik a városi rivális Knicks csapatát. Üröm az örömben, hogy egyelőre nem a konferencia legjobbja címért, hanem csak az utolsó, még rájátszást érő helyért harcolnak majd Mikhail Prokhorov zsoldosai.
Paul Pierce a Wizzardshoz, Shaun Livingston pedig a Warriorshoz távozott, komolyabb érkezőről pedig nem beszélhetünk. Azt biztosra vehetjük, hogy Brooklyn kerete jelentősen nem fog erősödni, és a jelenlegi rotáció is igen ingatag lábakon állva kezdi a 2014-15-ös szezont. Csak néhány bizonytalansági faktor a teljesség igénye nélkül: Brook Lopez sérülékenysége, Deron Williams drasztikus formahanyatlása, Garnett hirtelen öregedése, mindez megbolondítva egy új vezetőedzővel Lionel Hollinssal. Annyi biztos, hogy aki a lendületes kosárlabdát szereti, az ebben az idényben (is) messze kerülje el a Brooklyn mérkőzéseit.
7. Atlanta Hawks
A sólymok már az előző szezonban is vaskos meglepetést okoztak jó szereplésükkel, mert arra senki nem számított, hogy Al Horford sérüléséig bőven versenyben lesznek a Keleti Főcsoport 3. helyéért. Budenholzer edző munkája biztosíték lehet arra, hogy a csapat teljesítménye idén is elég lesz a rájátszásra, azonban a szurkolók számára továbbra is kicsit sótlannak tűnő keret miatt ennél vadabb jóslatokban nem mernénk bocsátkozni. Horford visszatérése sok terhet vehet le a tavaly kiemelkedőt nyújtó Millsap válláról, míg a Thundertől érkező svájci csokoládé Thabo Sefolosha tovább erősítheti a védelmet és jól illeszkedik a jó távoli dobókból álló keretbe.
6. Charlotte Hornets
Michael Jordan klubvezetőként eddig nem sok értékelhetőt tett le az asztalra (ha csak azt nem tekintjük megsüvegelendő teljesítményének, hogy Kwame Brown kiválasztásával talán minden idők legrosszabb 1/1-esét sikerült kiválasztania), azonban kár lenne tagadni, hogy Charlotte-ban egész ütőképes csapat alakult ki az elmúlt években. A régi-új lódarazsak nyarának talán legszerencsésebb mozzanata, hogy a Jazz nehezen magyarázhatóan tartotta a Gordon Haywardért tett ajánlatukat, így a végül sikerült meglehetősen jó feltételekkel megszerezniük az NBA egyik legtehetségesebb, legforrófejűbb és legkarakteresebb játékosát Lance „Born Ready” Stephensont Indianából. Amennyiben MJ sikerrel csiszol a még mindig kissé nyers Stephensonon, akkor az idény egyik legizgalmasabb csapata lehet a Walker, Stephenson, Kidd-Gilchrist, Zeller, Jefferson összetételű ötös.
5. Miami Heat
James némileg váratlan távozását követően mindenki biztosra vette, hogy Bosh is más csapathoz kerül a nyáron és ezzel a Heat a Keleti Konferencia utolsó harmadába süllyed. Ezzel szemben Chris Bosh maradt, érkezett Luol Deng, illetve még korábban LeBron megtartása céljából megszerezték Josh McRobertset és a drafton magukhoz ügyeskedték Shabazz Napiert.
Kétségtelen, hogy a Király kiválásával – papíron legalábbis – jelentősen meggyengült a bajnoki döntős kerete, azonban nem kizárt, hogy nagy hármasból közepes kettessé töpörödött Wade-Bosh duó James árnyékából kilépve az elmúlt szezonoknál sokkal jobb teljesítménnyel rukkol majd elő az alapszakaszban.
4. Toronto Raptors
Vince Carter távozását követően újra megéri kosárlabda meccsre járni az Air Canada Centerbe. Rudy Gay tavalyi távozását követően a csapat megtáltosodott és magabiztosan harmadikként biztosította a helyét a rájátszásban. Ekkor a Brooklyn rutin rókái még hét meccses csatában megálljt parancsoltak a fiatal kanadaiaknak, azonban aligha tévedünk nagyot, ha azt jósoljuk, hogy 2015 nyarán aligha az első kör jelenti majd a végállomást számukra. A liga egyik legjobb irányítói közé előlépett Kyle Lowry maradt Torontóban és ha a Ross, DeRozan, Valanciunas hármas is tovább fejlődik, akkor sikerekben gazdag szezon elé néznek a Raptors hívei.
3. Washington Wizzards
A fővárosiak már az idei playoffban is begyűjtöttek egy komoly skalpot a Bulls kiejtésével és valószínűleg a 2014-15-ös szezonban is versenyben lesznek a kelet legjobbja címért. A 2010-es draft első választottja John Wall végre elkezdett valódi szupersztár erényeket csillogtatni és ezzel elcsendesítette azokat a kritikusokat, akik azt jósolták, hogy soha nem lesz belőle igazán domináns játékos a profik között. Wall védőtársa Bradley Beal 20 éves korára elmondhatja magáról, hogy csak Kobe Bryant és Magic Johnson futott nála produktívabb rájátszást ilyen fiatalon. A Wizzards már akkor is remek szezonok elé néz, ha Beal pályafutása csak megközelíti a két los angelesi sztárét.
A tehetséges fiatalokhoz és a gyűrű alatti területet brutálisan uraló Nene-Gortat pároshoz nyáron érkezett Paul Pierce tapasztalata lehet a biztosíték arra, hogy a varázslók a most rajtoló szezonban is a Keleti Konferencia legerősebb csapatai között lesznek.
2. Chicago Bulls
Amennyiben Derrick Rose teljesítményével le tudja vetkőzni a nyáron ráragadt "Rusty Rose" becenevet, és megközelíti a 2012-es teljesítményét, akkor a Bulls a bajnoki cím egyik legnagyobb esélyese. Amennyiben nem – vagy ne adj isten ismét megsérül - akkor még a tavalyi alapszakasz eredményt is nehéz lesz megismételniük.
A bikák nyári szünete annak ellenére (vagy épp azért) sikeresnek értékelhető, hogy végül nem sikerült megszerezniük Carmelo Anthonyt. A los angelesi posványból kilépő Pau Gasol újjászülethet a szeles városban, míg az két újonctól (Nikola Mirotic és Doug McDermott) azt várják, hogy már a bemutatkozó szezonjukban valós erősítést jelentenek majd. Amennyiben Rose régi fényében tündököl majd és Noah az előző idényhez hasonló emberfeletti teljesítménnyel rukkol elő, akkor Tom Thibodeau csapata a döntőig masírozhat.
1. Cleveland Cavaliers
Az előző szezonban még csak Kyrie Irving miatt volt érdemes nyomon követnie a lovagok játékát, azonban a nyáron történt egy s más és a Cavs egyszeriben a legerősebb keleti csapattá lépett elő. Csak címszavakban a Cleveland mozgalmas nyaráról: David Blattet nevezték ki a csapat új vezetőedzőjévé. Andrew Wiggins érkezett. LeBron James hazatért. Andrew Wiggins távozott (Bennettel együtt). Kevin Love érkezett.
Tudom-tudom, az újonnan összerakott szupercsapatok csak a legritkább esetben sikeresek már az első évükben, azonban az Irving, Waiters, LebRon, Love, Varejao ötös Tristan Thompsonnal és Shawn Marionnal kiegészülve olyan brutálisan erős, hogy nehéz elképzelni, hogy San Antonión kívül bárki képes lehet megállítani őket.